home  |  results  

2006 Results — Awards



Champion - Male                    
                     
16:43.8   Joe   Schur   Lee's Summit   MO   36
                     
Champion - Female                    
                     
21:32.2   Holly   Lindquist   Lindsborg   KS   33
                     
Masters Champion - Male                    
                     
17:47.9   Steve   Riley   Lawrence   KS   52
                     
Masters Champion - Female                    
                     
23:48.0   Toni   Lewis   Topeka   KS   52
                     
                     
                     
12 and Under - Female                    
                     
25:57.8   Abby   Meyer   Sabetha   KS   12
26:03.7   Alissa   Steinlage   Sabetha   KS   12
29:25.3   Lexi   Wenger   Sabetha   KS   8
29:26.6   Lori   DeMint   Sabetha   KS   12
                     
12 and Under - Male                    
                     
21:58.2   Rob   Nagely   Sabetha   KS   12
25:18.3   Derek   Meyer   Sabetha   KS   10
27:20.3   Alex   Pohl   Sabetha   KS   9
27:20.8   Gaven   Schumann   Fairview   KS   10
                     
13 to 17 - Female                    
                     
22:08.1   Maggie   Kuhlman   Lecompton   KS   15
24:50.5   Emma   Montgomery   Sabetha   KS   13
26:32.0   Taylor   Montgomery   Sabetha   KS   15
28:59.2   Emma   Fritz   Port Orchard   WA   14
                     
13 to 17 - Male                    
                     
18:48.6   Seth   Stiers   Holton   KS   17
20:52.2   Keith   DeMint   Sabetha   KS   16
21:08.9   Jacob   Nagely   Sabetha   KS   16
23:31.3   Brett   McQueen   Falls City   NE   16
                     
18 to 29 - Female                    
                     
22:17.0   Crystal   Keim   Wichita   KS   24
23:18.5   Jamie   Streit   Sabetha   KS   24
24:51.8   Angel   Hecht   Seneca   KS   26
25:08.0   Rachelle   Wertenberger   El Dorado   KS   24
                     
18 to 29 - Male                    
                     
16:56.8   Eric   Wenrich   Topeka   KS   27
17:03.8   Marcus   Summers   Emporia   KS   20
18:00.0   Andrew   Easton   Lawrence   KS   23
18:22.3   Randy   Miller   Onaga   KS   18
                     
30 to 39 - Female                    
                     
22:44.6   Christa   Schuette   Sabetha   KS   33
25:52.7   Christine   Krebs   Sabetha   KS   33
25:58.9   Rosemary   Wilkerson   Holton   KS   38
26:34.9   Karen   Macke   Baileyville   KS   35
                     
30 to 39 - Male                    
                     
16:52.9   Christopher   Heldt   Lansing   KS   38
19:11.4   Brett   Lukert   Sabetha   KS   32
21:52.0   Bob   Bloodworth   Sabetha   KS   39
21:53.8   Mark   Nagely   Sabetha   KS   38
                     
40 to 49 - Female                    
                     
24:40.2   Lizabeth   White   Colorado Springs   CO   41
24:56.0   Martha   Montgomery   Sabetha   KS   45
25:44.2   Mitzi   May   Topeka   KS   42
26:20.7   Susan   Leiker   Sabetha   KS   47
                     
40 to 49 - Male                    
                     
18:06.2   Ross   McDaniel   Omaha   NE   45
19:11.9   Terry   Fritz   Port Orchard   WA   43
19:19.7   Paul   Boone   Lawrence   KS   42
19:26.2   Doug   Leiker   Sabetha   KS   48
                     
50 to 59 - Female                    
                     
31:28.6   Cornelia   Aberle   Morrill   KS   52
32:16.1   Alice   Lackey   Seneca   KS   53
34:55.3   Karen   Haughton   Pawnee City   NE   55
35:49.8   Erma   Thorne   Tonganoxie   KS   53
                     
50 to 59 - Male                    
                     
19:08.7   Dan   Kuhlman   Lecompton   KS   52
19:28.0   Bill   Church   Savannah   MO   50
21:43.8   Bob   Sample   Topeka   KS   50
22:31.8   Rich   Morgan   Burlingame   KS   50
                     
60 to 69 - Female                    
                     
32:03.0   Marlene   Ayers   Kansas City   KS   62
48:30.9   Jan   Wysong   Sabetha   KS   64
48:49.7   Linda   Strader   Holton   KS   64
50:14.9   Barb   Jackson   Pawnee City   NE   60
                     
60 to 69 - Male                    
                     
22:03.3   Richard   Jackson   Pawnee City   NE   62
22:33.4   David   Ohlde   Dent   MN   65
22:48.4   Ron   Grauer   Marysville   KS   63
23:32.3   Rich   Ayers   Kansas City   KS   63

 

 


  © RunSabetha 785.284.2303  |  www.runsabetha.com  |  website hosted by Mewlan Communications